Booster Q10

Booster Q10

Koenzym Q10 – co to jest?

Koenzym Q10 to naturalny składniki warunkujący prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najbardziej znany jest jako antyoksydant niezbędny dla zachowania zdrowej i młodej skóry. Koenzym Q10 redukuje zmarszczki, działa nawilżająco oraz ujędrniająco, dlatego wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych. Jego niedobory można uzupełnić dzięki odpowiedniej diecie, a także suplementom.

Koenzym Q10, znany także pod nazwą ubichinon, jest substancją organiczną będącą jednym z najistotniejszych czynników odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesów życiowych komórki, a co za tym idzie, wszystkich tkanek i narządów. Produkuje się go z trzech aminokwasów (fenyloalaniny, tyrozyny i metioniny) z udziałem witamin z grupy B, spośród których kluczową rolę odgrywa witamina B12 i kwas foliowy.

Koenzym Q10 wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, chroniąc komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, jak i odpowiadając za proces regeneracji utlenionej formy witaminy E(nazywanej witaminą młodości) do jej aktywnej, zredukowanej postaci.

Właściwości koenzymu Q10

Booster Q10 jako silny przeciwutleniacz chroni komórki przed szkodliwym wpływem czynników będących chemicznie aktywnymi postaciami tlenu – przede wszystkim przed wolnymi rodnikami, które powstają w skórze w przebiegu naturalnych procesów metabolicznych.

Z biegiem czasu zawartość koenzymu Q10 w organizmie spada, co skutkuje tym, iż wolne rodniki nie zostają wystarczająco neutralizowane, co prowadzi do powstania widocznych oznak starzenia się skóry. Koenzym Q10, dzięki swym unikalnym właściwościom, stymuluje tkankę do regeneracji, jednocześnie niwelując szkody wywołane działaniem wolnych rodników. Dowiedziono naukowo, że uzupełnienie niedoboru koenzymu Q10 może (aż o jedną trzecią) spowolnić proces starzenia.

Koenzym działa także przeciwstarzeniowo poprzez stymulację podziału fibroblastów, prowadząc tym samym do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego. Dzięki temu wpływa na poprawę stanu skóry, polepszając jej jędrności, elastyczności oraz gęstości, a także powodując wzrost nawilżenia. Dodatkowo jest pomocny w usuwaniu efektów fotostarzenia się skóry.

Booster Q10 są zalecane osobom po 30. roku życia, gdyż właśnie wtedy, u większości z nich, jego poziom spada poniżej normy. Ponadto czynniki, takie jak: stres, przepracowanie, nadmierny wysiłek fizyczny, niewłaściwa dieta czy niektóre choroby (np. nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne) dodatkowo hamują syntezę koenzymu, przyczyniając się do spadku jego stężenia. Wskutek tego pojawiają się pierwsze oznaki starzenia skóry spowodowane przede wszystkim spowolnieniem procesów syntezy kolagenu i elastyny oraz zmniejszeniem jej odporności na działanie wolnych rodników, zanieczyszczeń środowiska i promieniowania UV.

Q10 stosowany jako składnik preparatów kosmetycznych jest pozyskiwany z naturalnych źródeł, np. z alg, lub zostaje syntezowany na drodze chemicznej. Ma on postać żółtego bądź pomarańczowego proszku bądź płynu, jest bezwonny. Jak wykazują badania farmakokinetyczne, aplikowany miejscowo, w postaci kremu lub maści, stosunkowo łatwo przenika do komórek naskórka i skóry właściwej.

Booster Q10 :

  • pobudza syntezę białek niezbędnych do wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze
  • dostarcza skoncentrowane połączenie Koenzymu Q10, witaminy E oraz C – przeciwdziałając uszkodzeniom naskórka powodowanym promieniami UV
  • hamuje produkcję melaniny w skórze – ujednolicając jej koloryt i niwelując przebarwienia
  • zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek
  • chroni lipidy w skórze przed procesem utleniania

Dodatkową boostera Q10 jest to, że nie powoduje pieczenia i podrażnień, dlatego z powodzeniem może być stosowany także w przypadku cery wrażliwej, zwłaszcza w połączeniu z witaminami oraz algami. Liczne badania potwierdzają również możliwość zastosowania go w kosmetykach jako naturalnego filtra przeciwsłonecznego.

Dieta odmładzająca

Uzupełniając zmniejszający się zasób koenzymu Q10, warto zadbać nie tylko o dostarczanie go poprzez stosowanie preparatów działających zewnętrznie, ale także od wewnątrz. Można to osiągnąć dzięki wzbogaceniu codziennej diety o produkty obfitujące w ten składnik.

Jeśli chodzi o naturalne źródła koenzymu Q10, to znajdziemy go w:

  • rybach (makreli, łososiu, sardynkach), mięsie, zwłaszcza surowym, oraz podrobach (nerkach, sercu, wątrobie);
  • ziarnach zbóż, otrębach, produktach pełnoziarnistych;
  • olejach roślinnych;
  • w niektórych warzywach (brokułach, szpinaku).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *