Retinol – co to jest, jak działa

Retinol – co to jest, jak działa

Inaczej…. kwas retinowy, palmitynian retinylu lub retinal.

Retinol – ten popularny w kosmetyce termin oznacza – witaminę A – w czystej postaci. Niezwykle cenny składnik preparatów przeciw starzeniu się skóry, ze względu na efekt stymulujący proces odnawiania komórek.
Normalnie organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu zawartego w pożywieniu. jednak z upływem lat oraz pod wpływem promieniowania UV proces ten słabnie. Zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, jej zdolność magazynowania wody maleje, a włókna tkanki łącznej tracą elastyczność. Skóra staje się bardziej sucha, łuszczy się, powstają zmarszczki.

Jeśli jest jeden składnik, który naprawdę powinien znaleźć się w produktach po które sięgacie by wyglądać świeżo i młodo, będzie to właśnie retinol. Co właściwie kryje się za tą nazwą? To prawdziwy kosmetyczny cud – witamina A w czystej postaci, która stymuluje komórki do odnawiania się. Jej zawrotna kariera ma solidne podstawy w nauce – jest nie tylko niezwykle skuteczna w walce z procesem starzenia, ale także w 100% bezpieczna – próżno szukać konkurenta, który byłby równie dogłębnie przebadany.

Retinol ma szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale też medycynie – witaminę A stosuje się m.in. w przypadku zapalenia przewodu pokarmowego czy oddechowego, chorobach skóry, a także w okulistyce.

A na czym dokładnie polega jej działanie? Dzięki niej na skutek łuszczenia skóra zrzuca zewnętrzną, szarą powłokę i pokazuje, na co ją stać – spod spodu wyłania się gładka, doskonała jak u niemowlęcia warstwa z delikatnym, zdrowym rumieńcem.

Ale to nie wszystko: retinol dociera głębiej – pobudza produkcję kolagenu i elastyny, poprawia funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która działa jako łącznik między naskórkiem, a skórą właściwą. Po kilku miesiącach można zaobserwować często przywoływany w reklamach efekt – skóra jest bardziej zwarta, gęsta, a po przebarwieniach czy bliznach po trądziku nie ma śladu. Jak to możliwe? Nie tylko zredukowana zostaje ilość melaniny, czyli barwnika. Organizm dodatkowo dostaje sygnał, by wytworzyć nowe naczynia krwionośne, a więc tym samym skóra dostaje ekstra zastrzyk tlenu. Drobne zmarszczki zostają wypchnięte od środka, a odzyskanej gładkości towarzyszy piękny, równy koloryt.

Co jeszcze warto wiedzieć? Produkty z retinolem występują w nieprzezroczystych opakowaniach, bo pod wpływem słońca traci on swoje właściwości. Z tego samego powodu nigdy nie aplikujemy go na dzień.

Jak bezpiecznie stosować retinol:

  • stosuj preparaty z retinolem tylko na noc
  • zacznij od małych stężeń, aby przygotować skórę i zbudować odpowiedni próg odporności na witaminę A
  • bezwzględnie stosuj ochronę UV minimum SPF 30– przebarwienia bardzo lubią powstawać w okresie kuracji retinolem
  • pamiętaj, że im częściej będziesz stosować retinol, i im wyższe stężenia – tym bardziej skóra będzie się złuszczać

Zachowaj odstęp 2 – 3 dni między aplikacjami gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z retinolem

  • nawilżanie to niezbędny element przy stosowaniu retinolu! Intensywne złuszczanie staraj się złagodzić kremami kojącymi, a przy tym nawilżaj skórę kilka razy dziennie!
  • Nie stosuj retinolu z innymi zabiegami złuszczającymi jak np. kwasy. To spotęguje efekt złuszczania do stanu, w którym nie chciałabyś się widzieć
  • Nie stosuj retinolu gdy masz podrażnienia i otwarte rany na skórze!
  • Myj ręce po aplikacji preparatu! Jeżeli tego nie zrobisz, Twoje opuszki również zaczną się złuszczać
  • Nie spiesz się! Efekty są warte cierpliwości i wytrwałości w kuracji retinolem

Retinol ma za zadanie stymulować kolagen i elastynę – włókna podporowe skóry, do pracy. Wraz z wiekiem tracimy kolagen w naszej skórze, a retinol stymuluje kolagen do pracy tak, aby skóra dłużej zachowała młody i zdrowy wygląd. Ma również działanie rewitalizujące, zwiększa gęstość skóry i chroni ją przed starzeniem egzogennym. To znaczy, retinol chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami, a dokładnie przed ich szkodliwym działaniem, powodującym obumieranie komórek.

 

Wspominałam już jak domowe maseczki mogą zmniejszyć przebarwienia. Z kosmetycznego punktu widzenia, to retinol ma wyjątkowe działanie hamujące rozwój przebarwień. Melanocyty, to komórki skóry które zawierają melaninę – barwnik skóry. Gdy mamy za dużo melaniny nierównomiernie rozłożonej w tych komórkach, dochodzi do przebarwień. Retinol –   zmniejsza melanocyty, ale również nadprodukcję samej melaniny. Wspaniale wyrównuje koloryt skóry, wybiela przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych.

Jakie korzyści daje kuracja retinolem?

Retinol kojarzony jest głównie z odmładzaniem i walką ze zmarszczkami, ale jego działanie jest znacznie szersze. Zawdzięczamy mu przyspieszenie procesów tworzenia nowych komórek skóry, poprawę jakości cery (zwłaszcza trądzikowej, z łuszczycą i objawami fotostarzenia), odżywienie skóry, poprawę jej elastyczności, zredukowanie ilości cząstek działających destrukcyjnie na kolagen, czy zmniejszenie widoczności przebarwień.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *